Szabad bölcsészet alapszak LEVELEZŐ képzés

Szakért felelős oktató:
Dr. Mezei Balázs
egyetemi tanár

Titkárság: Augustineum I. emelet
Telefon, fax: (00 36) 26 375-375/2816
E-mail: augtitk@btk.ppke.hu

2006 őszétől a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán az új, kétciklusú képzési rendszerben lehetőség nyílik a levelező jellegű tanulmányokra is.
A levelező szakos hallgatók a szabad bölcsészet alapszakon - egyelőre - két szakirányon szerezhetnek diplomát:
- filozófia
- esztétika

Kiknek érdemes jelentkezniük?

A levelező szakon már diplomás hallgatók folytatnak tanulmányokat. A levelező képzés költségtérítéses. A levelező szakon megszerzett diploma minden tekintetben azonos a nappali szakon megszerzett diplomával.
A levelező képzés sajátossága, hogy a hallgatók jelentős mennyiségű otthoni munkát végeznek. Kontaktórákra (amelynek során tanár és diák találkoznak) egy hónapban átlagosan kétszer kerül sor, szombatonként. Egy ilyen napon a hallgatók reggeltől késő délutánig számos órán vehetnek részt. A tanárokkal való érintkezést a továbbiakban telefonon, emailben lehet biztosítani. A vizsgák a félév végén vagy személyesen, vagy dolgozatok beadása és kiértékelése formájában történnek.
A PPKE BTK Szabad bölcsészet levelező szakára azoknak érdemes jelentkezniük, akik nem egyszerűen filozófiát vagy esztétikát óhajtanak tanulni, hanem e tárgyakban a leggazdagabb, a keresztény-katolikus eszmeiséget mint hagyományt és mint örökséget felvállaló kultúra elsajátítására, megértésére és művelésére kívánnak törekedni – olyan értékek elnyerésére és továbbadására, amelyek nélkül nem létezik igazán megélt emberi élet. Olyan érdeklődőket várunk, akik a filozófia, az esztétika részben összefüggő, részben elkülönülő területein kívánják tudatosítani, valamint a gyakorlati életben, munkaköreikben képesek megvalósítani azt a belátást, miszerint az emberi kultúráról a vallásos motívum sem választható le.
A 2006 őszén induló levelező alapszakos képzés minden információja (az őszi órarend, a szakirodalom stb.) a későbbiekben ezen a honlapon lesz hozzáférhető.

A képzés célja:

Olyan, a szabad bölcsészet témakörében tájékozott szakemberek képzése, akik végzettségüket a legszélesebb körben használhatják fel a hazai és a nemzetközi munkaerőpiacon, akár magasabb szintű végzettség (MA, majd PhD) megszerzése érdekében.

Az alapszak megnevezése: Szabad bölcsészet alapszak

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
Alapszakos szabad bölcsész, a szakirány megnevezésével (filozófia / esztétika)

A képzési idő: 6 félév

Az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 180 kredit

A képzés során elsajátítandó szakmai kompetenciák:

Az alapfokozat birtokában (BA) a szabad bölcsészet alapszakon végzettek alapismereteket szereznek a filozófia, az esztétika, az etika, a művészetek, a vallási jelenségek mibenlétéről, történetéről és társadalmi szerepéről. A képzés során olyan szakemberekké válnak, akik felkészültek a kultúrát meghatározó és befolyásoló tényezők felismerésére és azok hatásmechanizmusainak elemzésére. Megszerzett ismereteik birtokában képesek a kritikus, elemző gondolkodásra, a szövegek és az újabb, nem elsősorban szöveges médiumok (kép, plakát, reklám, mozgókép, internet) elemzésére, a kultúrára gyakorolt hatásuk megfogalmazására, valamint több műfajban írásos és szóbeli prezentációra és hatékony kommunikációra. Cél továbbá a klasszikus és jelenkori humán kultúra alapjainak megismerése és a kritikai érzékenység kialakítása az egyes szakirányok diszciplináris sajátosságainak eszközrendszerével.

Szakirányok bemutatása:

•  Filozófia szakirány: Valamiképpen minden ember filozófusnak születik, hiszen mindannyian feltesszünk magunknak olyan alapvető kérdéseket, mint például „Hogyan ismerhetem meg az igazságot?”, „Mi az élet értelme?”, „Mi helyes és mi helytelen?”, „Létezik-e Isten?”, „Ki az ember?”. A filozófia mint szabad bölcsészeti szakirány az efféle kérdések történetével, tartalmával, a rájuk adható válaszokkal foglalkozik. Mindez tudományos jelentőségű, hiszen a filozófia mind a mai napig döntő pontokon befolyásolhatja a szaktudományos fejlődést. A filozófia szakirányon tanuló szabad bölcsész hallgató képessé válik arra, hogy e kérdések körében jól tájékozódjék, kérdéseit tagoltan és alaposan fejtse ki és válaszolja meg; a filozófia történetén keresztül bepillantást nyer a mai emberiség eszmetörténetébe, megérti a kor kialakulását és jobban látja az előtte álló lehetőségeket. Az alapszakos szabad bölcsész – filozófia szakirányon szerezhető diplomával a végzett hallgató a mesterképzés szintjén folytathatja filozófiai tanulmányait, vagy – az elsajátított sokirányú tájékozódásnak köszönhetően – a kultúra, a politika, az oktatás vagy a gazdasági élet számos területén találhat magának elhelyezkedési lehetőséget.

•  Esztétika szakirány: Az esztétika a bölcseletnek az érzéki megismerése, a műalkotás tapasztalatával, e tapasztalat fogalmi megközelítésével foglalkozó ága. Az oktatás része az esztétika történeti bemutatása (esztétikatörténet), a rendszeres esztétika (filozófiai esztétika) és az egyes művészeti ágak elemezése (ágazati esztétikák: színház, irodalom, képzőművészet, építészet, média-tömegkultúra, film-mozgókép). Az esztétika szakirány a művészetek iránt fogékony hallgatókat az esztétikai gondolkodás egészével, rendszereivel, töredékes rendszereivel ismerteti meg. Tehát egyrészt a történeti szempont érvényesítésével tárgyalja az esztétikai minőségeket és a rájuk irányuló módszeres elemzéseket, másrészt a szakesztétikák áttekintése során hangsúly helyeződik a műközeliség követelményére, s arra, hogy lehetőség szerint minél élesebben rajzolódjanak ki az adott ágazati esztétikák jelenkori kérdései. Az alapszakos szabad bölcsész – esztétika szakirányon szerezhető diploma a bölcseleti tájékozódású művészetértelmezéssel, kulturális tevékenységek ellátásával kapcsolatos feladatok elvégzésére képesíti az itt végzett hallgatókat.

Elhelyezkedési lehetőségek:

Oktatási, művelődési, művészeti és műemlékvédelmi intézményekben, kutatóintézetekben, könyvkiadóknál, oktatási és ismeretterjesztési fórumokon, az igazgatás, valamint a sajtó és a média területén. Szabad bölcsész diplomával rendelkezők szerepet vállalhatnak kulturális termékek (könyv, folyóirat, elektronikus médiumok) terjesztői hálózataiban, kongresszus- és rendezvényszervező vállalkozásokban, illetve a nagyobb költségvetésű intézmények, nagyobb vállalkozások PR-tevékenységi területén (újságíró, sajtóreferens, sajtószóvivő, design-management, programszervezői munkakör).